Sport to zdrowie. O tym wiedzą wszyscy, bo już w szkole podstawowej wbijali nam to do głowy. W szkolnych latach nawet ci, którzy sportowymi typami by się nie nazwali, musieli choć te dwa razy w tygodniu uczestniczyć w wychowaniu fizycznym. A po skończonej edukacji przyszedł czas na pracę, obowiązki i jazdę samochodem z domu do pracy i z pracy do domu, z pracy do supermarketu i z supermarketu do domu, wieczory przed telewizorem i komputerem i po aktywności fizycznej zostało tylko dalekie, niewyraźne wspomnienie. Niestety brak ruchu jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. O tym nie trzeba nikogo zbyt długo przekonywać. Każdy potrzebuje minimum 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie, aby mógł ustrzec się wielu chorób i polepszyć ogólną kondycję organizmu.

Niestety niewielu z nas znajdzie czas i pieniądze na salony fitness i skomplikowaną dyscyplinę sportu, w takiej sytuacji z pomocą przyjdzie z pewnością rower, ponieważ jest on doskonałym środkiem transportu, który możemy wykorzystać w codziennym życiu z korzyścią dla naszej formy i zdrowia. Poranna jazda na rowerze do pracy zadziała pobudzająco na nasz organizm, pozwoli się zrelaksować, a jednocześnie rozruszać mięśnie. Codzienna jazda na dwóch kółkach pomoże też w szybkim tempie zgubić zbędne kilogramy i utrzymać ładną sylwetkę. Powrót z pracy na rowerze zapewni odprężenie i zniweluje negatywne skutki stresu, nagromadzonego w ciągu całego dnia pracy.

Rower jest ekonomicznym i ekologicznym środkiem transportu, który nie wymaga żadnego paliwa i tym samym nie zatruwa atmosfery spalinami. Dzięki niewielkim rozmiarom i swojej prostocie rower stał się najpopularniejszym środkiem transportu na całym świecie, zarówno dla biednych i bogatych, młodych i starych. Rowerem bez trudu ominiemy korki na drodze w godzinach szczytu i nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego. Regularna jazda na rowerze dotlenia organizm, wzmacnia system immunologiczny, zapobiega bólom kręgosłupa i ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Ponadto wzmacnia wytrzymałość fizyczną i zapobiega występowaniu wielu chorób takich jak: zawał serca, niektóre rodzaje nowotworów, depresja i cukrzyca. Zaletą jazdy na rowerze jest to, że nie obciąża ona stawów i kręgosłupa, dlatego jest to doskonała forma aktywności fizycznej dla ludzi w każdym wieku.