Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie nie jest jedynym takim w Polsce. Pozostałe znajdują się w Gorzowie Wielkopolskim, Przeworsku, Warszawie ( w Warszawie są 2 pomniki), Poznaniu, Przemyślu, Tarnowie, Szczecinie a także w Wieliczce. Jeżeli chodzi o ten krakowski zlokalizowany jest on na Rynku Głównym ( dokładniej w jego wschodniej części). Pomnika należy szukać pomiędzy Sukiennicami a wylotem ulicy Siennej.

Oficjalnie pomnik odsłonięto w roku 1898, konkretnie 16 czerwca co odpowiadało setnej rocznicy urodzin słynnego polskiego Wieszcza Narodowego. Pomnik jest efektem konkursu ogłoszonego w latach 1880-1890. Konkurs pomimo wielkich sprzeciwów i ogromnej fali krytyki wygrał Rygier, pokonując takie znakomitości jak Jan Matejko, Tomasz Dykas, Walery Gadomski, Antoni Kurzawa czy też Pius Weloński. Przez wiele jeszcze lat po powstaniu pomnika wokół niego krążyło mnóstwo opinii dotyczących jakości artystycznej monumentu, która budziła skrajne emocje w wielu obserwatorach. Jeżeli chodzi o koszt budowy wynosił o 164 000 ówczesnych złotych.

Pomnik Adama Mickiewicza liczy sobie 10 metrów wysokości. Pomnik przedstawia Wieszcza Narodowego stojącego na postumencie. U jego stóp widnieją cztery tablice z hasłami: Ojczyzna, Męstwo, Nauka, Poezja. Na cokole według pomysłu samego autora umieszczony został napis “Adamowi Mickiewiczowi Naród”. Miał być to swoisty hołd złożony poecie, aby docenić wielkie znaczenie jego dzieł dla narodu polskiego, które miały nieść nadzieje i otuchę w jakże ciężkich czasach kiedy to Polska znajdowała się w niewoli zaborców. Niestety w czasie II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli to dzieło. Grupa ludzi opiekujących się zabytkami podjęła próbę jego rekonstrukcji, na szczęście część brakujących elementów szczęśliwym trafem odnalazło się na hamburskim złomowisku. Ostatecznie pomnik udało się odnowić w 1955 roku, a jego uroczyste odsłonięcie zostało zaplanowane na 100 rocznicę śmierci naszego Wieszcza Narodowego.

Krakowski monument związany jest też z pewnego rodzaju wydarzeniami, powtarzającymi się cyklicznie. To takich zalicza się: składanie kwiatów u stóp pomnika przez lokalne kwiaciarki ( ma to miejsce 24 grudnia w dniu imienin Adama), każdego roku pod pomnikiem rozpoczyna się konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską, pomnik krakowski widział już wiele radosnych obchodów sportowych sukcesów drużyn wywodzących się z Krakowa.

Dziś w XXI wieku krakowski pomnik Adama Mickiewicza jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta Kraków. wielu turystów odwiedzających miasta nie wyobraża sobie, aby wyjechać stąd nie robiąc sobie wcześniej zdjęcia z monumentem.