Mają ogromną wartość naukową, a ich ekspozycje pomagają nam w lepszym poznaniu historii danego kraju lub regionu. Muzea i rezerwaty archeologiczne mogą być jednocześnie ważnymi atrakcjami turystycznymi. Nie brak przecież miejsc, do których tak chętnie zaglądają wycieczki z całego kraju oraz takich placówek, o których sporo pisze się w przewodnikach turystycznych. Jakie obiekty tego typu warto odwiedzić? Oto najciekawsze muzea i rezerwaty archeologiczne w Polsce, które dla każdego z nas mogą się okazać ciekawym celem niejednej wycieczki.

Jednym z najsłynniejszych rezerwatów archeologicznych w Polsce jest Muzeum w Biskupinie. Tutejsza osada zachwyca, a malownicze położenie sprawia, że Biskupin jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Ciekawym Rezerwatem Archeologicznym Kultury Łużyckiej przyciąga Częstochowa – miasto, które tak często kojarzone jest tylko i wyłącznie z Jasną Górą. W czasie wycieczki śladem naszych przodków możemy też zwiedzić ciekawe muzea. W wielu z nich ekspozycje archeologiczne zajmują ważne miejsce. Tak jest m. in. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w którym skupiono się na przedstawieniu najstarszych kultur obecnych na terenie Górnego Śląska.

Wspaniałymi zbiorami może się pochwalić Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego, które stało się jedną z najważniejszych atrakcji Gniezna. W województwie świętokrzyskim wielką ciekawostką jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, które można zobaczyć w Nowej Słupi, z kolei w miejscowości Odry na terenie województwa pomorskiego hitem turystycznym okazuje się Rezerwat Archeologiczny Kręgi Kamienne. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Archeologiczne w Krakowie oraz Muzeum Archeologiczne w Poznaniu to kolejne miejsca, które z pewnością warto odwiedzić. I tu można w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat najstarszych losów Polski, ciesząc się jednocześnie piękną okolicą.