Każda kobieta powinna mieć świadomość, że może cierpieć na pewne choroby. Rak szyjki macicy nie jest jedynym schorzeniem, które może wystąpić u pań. Mogą także występować inne problemy.

Czym jest badanie cytologiczne?

Celem badania cytologicznego jest badanie komórek macicy i sprawdzenie, czy nie pojawiły się niepokojące zmiany. Problemy mogą być niewielkie, niewymagające leczenia lub nadające się do leczenia. Wczesne wykrywanie problemów pomaga zapobiec rozwojowi nowotworów żeńskich narządów płciowych.

 

Jak określa się wyniki badania cytologicznego?

Wyniki badania określa się w skali 1 do 5, gdzie 1 oznacza normalny stan, a 5 oznacza raka. Ten system klasyfikacji jest przestarzały, ale nadal używany przez większość laboratoriów i lekarzy ginekologów. Każda pani powinna się poddać takiemu badaniu przynajmniej raz w roku, a wykonane jest ono przez lekarza-ginekologa. Dzięki cytologii wykrywa się 90 procent przypadków raka szyjki macicy, 50 procent przypadków raka trzonu macicy, 10 procent przypadków raka jajnika. Cytologia jest bezpłatna, w prywatnym gabinecie lekarskim jej wykonanie kosztuje około 40-60 złotych (w W centrum Warszawy prywatna przychodnia Medica2000 oferuje badanie cytologiczne w cenie 45pln). Badanie cytologiczne wykonuje się po 25. roku życia, gdy pani nie jest aktywna seksualnie, a u kobiet aktywnych seksualnie po ukończeniu 20. roku życia. Cytologię wykonuje się nawet u pań po menopauzie, a kończy jej wykonywanie, gdy pani ukończy 65-70 lat. Cytologii nie wykonuje się podczas miesiączki, najlepiej wykonać ją w 10-20 dniu miesięcznego cyklu. Przed badaniem należy unikać kąpieli pod prysznicem, używania tamponów, kremów, globulek oraz innych leków dopochwowych, dezodorantów oraz uprawiania seksu czy też stosowania wibratora. Warto pamiętać, że cytologia jest badaniem bezbolesnym, pacjentka może jedynie odczuwać pewne pocieranie podczas pobierania wymazu z pochwy przez lekarza ginekologa.

 

Cytologia jest badaniem rutynowym, dlatego nie należy się go w żaden sposób obawiać oraz unikać go. Jest to procedura, której powinna się poddać każda kobieta przynajmniej kilkanaście razy w życiu.