Wypadanie włosów do bardzo częsty problem, dotykający zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami- przebytymi chorobami, zmianami hormonalnymi, stresem czy niewłaściwym odżywianiem. W uporaniu się z tą nieprzyjemną dolegliwością mogą pomóc maseczki na włosy- zarówno te domowe, wykonane samodzielnie, jak i gotowe, kupione w drogerii lub aptece.

Maseczka z jajek

Jedną z najbardziej znanych domowych sposobów na wzmocnienie włosów jest stosowanie odżywki z jajek. Zawierają one mnóstwo witamin, w tym szczególnie ważne dla włosów witaminy: A, B i E, a także wiele minerałów- fosfor, siarkę, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem i żelazo. Na włosy można nakładać po prostu roztrzepane żółtka lub wzbogacić maseczkę dodatkiem olejku rycynowego, miodu albo soku z cytryny. Jajka należy pozostawić na włosach na 30 minut, następnie spłukać chłodną wodą (żeby jaja się nie ścięły) i umyć włosy delikatnym szamponem.

Maseczka z drożdży

Drożdże są doskonałym źródłem tak potrzebnym włosom witamin z grupy B oraz cynku. Wykonana z drożdży maseczka ograniczy wypadanie włosów, wzmocni je, a także pomoże w regulacji nadmiernego wydzielania sebum. Do wykonania domowej maseczki potrzebujemy pół kostki zwykłych drożdży do wypieków oraz 2 łyżki jogurtu naturalnego. Maseczkę należy nanieść na włosy oraz skórę głowy, a następnie nałożyć na głowę czepek lub folię. Preparat pozostawia się na około 30-60 minut. Po upływie tego czasu należy zmyć maseczkę, używając delikatnego szamponu.

Maseczka z czarnej rzepy

Czarna rzepa to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, nie dziwi więc, że często bywa stosowana w produkcji szamponów czy kosmetyków wzmacniających włosy. Obraną rzepę należy zetrzeć na tarce, a następnie odcisnąć sok, który będzie stosowany w kuracji. Do soku można dodać łyżkę miodu lub odrobinę soku z cytryny. Skórę głowy nacieramy sokiem z rzepy, owijamy ręcznikiem i pozostawiamy na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu myjemy włosy jak zwykle. Jeśli nie mamy dostępy do rzepy, z powodzeniem możemy poszukać gotowych maseczek lub odżywek, bazujących na wyciągach z czarnej rzepy. Są one łatwo dostępne i zazwyczaj dość tanie. Zaletą gotowych kosmetyków jest mniej intensywny zapach, niż w przypadku mikstury ze świeżego soku.

Oliwa z oliwek i oleje

Nakładanie olejów na włosy jest coraz popularniejszym sposobem na ich pielęgnację. To wykonania tego zabiegu można użyć zarówno składników, które znajdziemy we własnej kuchni, jak i gotowych mikstur z apteki albo drogerii. Jeśli lubisz zakupy online, Kliknij tutaj. Te ostatnie zazwyczaj są dodatkowo wzbogacone o potrzebne włosom witaminy i minerały, mają też przyjemniejszy zapach i nieco lżejszą konsystencję. A jakie oleje pomogą wzmocnić nasze włosy?

Właściwie można powiedzieć, że każdy olej jest dobry, ale na szczególne uznanie zasługują: oliwa z oliwek, olejek rycynowy, olej łopianowy oraz olejek z czarnuszki. Przed nałożeniem oleju włosy należy delikatnie spłukać, tak, żeby usunąć z nich kurz i zanieczyszczenia. Następnie trzeba łagodnie odcisnąć nadmiar wody i nałożyć niewielkie ilości oleju na skórę głowy oraz włosy. Miksturę należy trzymać na włosach minimum 30 minut, a następnie umyć szamponem jak zwykle.