Rozpoczęcie sezonu piłkarskiego bez znajomości zasad, jakie rządzą daną ligą jest czymś, na co nie może pozwolić sobie prawdziwy fan piłki nożnej. Jeśli nie chcesz czuć się wyobcowany wśród znajomych, którzy szafują nazwami klubów (jeszcze nie znasz fenomenu AS Monaco?), wymieniają największa nazwiska francuskiej piłki, a ty nie masz pojęcia o kogo chodzi, zastanawiają się czy PSG już się skończyło… koniecznie przeczytaj nasze krótkie kilka faktów. Łączy nas piłka, wszystkich, więc im więcej wiesz na jej temat, tym lepiej dla ciebie. Gotowy?

Najbardziej emocjonujący finał mistrzostw świata w historii

Jest 9 lipca 2006 roku, finałowy mecz między Włochami a Francją. Po regulaminowym czasie gry było 0:0, dogrywka również nie przyniosła rozwiązania i zwycięzcę miały wyłonić rzuty karne. W nich lepsi okazali się Włosi. Najbardziej zapamiętanym obrazkiem z tego meczu nie był jednak niezwykle emocjonujący mecz, same rzuty karne czy niewiarygodna radość Włochów. Było to zdarzenie, które z jego bohaterów zrobiło anty-bohaterów. Po wulgarnych zaczepkach Marco Materazziego, najsłynniejszy piłkarz Francuzów – Zinedine Zidane – uderza go „z byka” głową w pierś i otrzymuje za to czerwoną kartkę.

Można powiedzieć, że po przegranym finale francuska piłka straciła „to coś”, co sprawiało, że funkcjonowała jako jedna z najlepszych drużyn na świecie. W kadrze zaczęło dziać się źle, pojawiły się wewnętrzne konflikty, a nawet strajk. Wszystko to zbiegło się po prostu ze słabą postawą piłkarzy i Francja na długi czas zniknęła ze światowej czołówki.

Atak!

Francuzi nie bawią się za bardzo w defensywę (chociaż Polacy lubią myśleć inaczej) w lidze francuskiej największą wagę przywiązuje się do szybkości i ataku, jest to więc liga bardzo efektowna i przyjemna dla oka.

Polacy w Ligue 1

W lidze francuskiej pojawia się coraz więcej polskich piłkarzy. Nie chodzi wcale o kluby z dolnej części tabeli. W najlepszym zespole obecnego sezonu AS Monaco możemy oglądać Kamila Glika, który jest zresztą najmocniejszym punktem defensywy francuskiego lidera. Polski akcent zobaczymy również w plasującym się w czołówce Lyonie – tam bardzo dobrze radzi sobie Maciej Rybus. I chociaż Lyon może nie być w stanie dostać się do Ligi Mistrzów, ma realną szansę na grę w Lidze Europy.

W Lidze Mistrzów na pewno zobaczymy za to PSG, w którym występuje Grzegorz Krychowiak. Jego zespół robi co może, ale starania stołecznego klubu mogą być niewystarczające, żeby odebrać AS Monaco tytuł mistrzowski w tym sezonie.

Polaka znajdziemy również w mierzącym w Ligę Europy Bordeaux. Systematycznie na boisku w barwach „Bordowych” pojawia się Igor Lewczuk. Z ławki rezerwowych w Nantes wchodzi za to Mariusz Stepiński. Jego zespół plasuje się w górnej części tabeli, ale nie ma szans na grę w pucharach.

Fenomen AS Monaco

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przechodziło przez myśl, że AS Monaco może tak namieszać w Ligue 1. Kiedy przechodził do niego Kamil Glik, znamienne było pytanie jednego z dziennikarzy, który zapytał, czy Monaco to tylko przejściowy klub (w domyśle, przejściowy przed transferem do giganta). Co Glik może powiedzieć teraz? Kolejny transfer wcale nie był potrzebny.

 

Więcej na www.laczynaspasja.pl Liga francuska