Idzie zima, a z zimą zaczynamy się zastanawiać czym ogrzewać dom. Warto jednak nie tylko brać pod uwagę to ile wydamy na ogrzewanie w tym roku, ale także czy paliwo na ogrzewanie, jakie będziemy używać, będzie ekologiczne. Producenci opału naprawdę robią wiele, by ogrzewanie domów było nie tylko ekonomiczne, ergonomiczne, ale coraz częściej korzystają z odnawialnych źródeł energii.

Do ekologicznych paliw, jakie możemy bez trudu stosować w większości pieców centralnego ogrzewania, możemy zaliczyć: drewno, pellet, brykiet, słomę czy wierzbę energetyczną. Wszystkie te produkty pochodzą z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy np. pelletu czy słomy sprawia, że właściwie nie musimy się interesować obsługą pieca. Nowoczesne piece zwykle są urządzeniami naszpikowanymi elektroniką, a właściwości materiału do ogrzewania jakie posiada słoma czy pellet sprawiają, że nie trzeba często ani czyścić rusztu z popiołu czy nawet rozpalać ognia, by ogrzewanie zaczęło działać. Wszystko załatwia wbudowana grzałka zapalająca. Ogrzewanie jeszcze nigdy nie było tak łatwe! Ogrzewanie to nie tylko ciepłe grzejniki.

Należy tu także brać pod uwagę ogrzewanie wody. Kolektory słoneczne, często stosowane na dachach domów, mają zwykle dwie możliwości przetwarzania energii słonecznej: jest nią produkcja energii elektrycznej lub (rzadko i) ogrzewanie wody potrzebnej w gospodarstwie domowym. Zwykle założenie takich kolektorów do ogrzewania wody zwraca się całkowicie po około 10 latach użytkowania.

Kilka prostych trików wystarczy, by nie przepłacać za ogrzewanie, nawet gdy na dworze panuje zimna pogoda. Już samo pokrycie okien i drzwi balkonowych osłoną z przezroczystej folii z tworzywa sztucznego może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Przezroczysta folia jest tania i łatwa w zakładaniu. Na wiosnę osłona łatwo schodzi z szyby. Warto też dobrze uszczelnić okna i drzwi, by nie przepłacać za ogrzewanie. Uciekające ciepło da się zatrzymać przez regularną wymianę uszczelek. Wreszcie, ogrzewanie farelką czy innym grzejnikiem przenośnym jest opłacalne.

Gdy lekko dokręcimy główne ogrzewanie w domu, takie urządzenie pomoże nam czuć się komfortowo i oszczędnie. Jeżeli mieszkamy w domu ze strychem, koniecznie wyizolujmy drzwi prowadzące na poddasze. Ogrzewanie tej zwykle pustej przestrzeni nie ma najmniejszego sensu. Nie należy zapominać też o najprostszym, darmowym sposobie na ogrzewanie pomieszczeń – słońcu. Mimo minusowych temperatur na zewnątrz, promienie słoneczne wciąż mogą przynieść ciepło. Odsłonięcie zasłon w ciągu dnia, zwłaszcza od południowej strony domu, pozwoli na dodatkowe i całkowicie bezpłatne ogrzewanie powierzchni mieszkalnej.

Energooszczędne promienniki ciepła nabędziesz na WWW.SARMATA.PL poznaj opinie.