Jedyną, jak dotychczas znaną planetą, na której istnieje życie jest Ziemia. To zasługa otaczającej jej warstwy ochronnej składającej się między innymi z azotu i tlenu. Inne składniki wchodzące w skład otaczającej Ziemię atmosfery to między innymi ozon. Powstaje on w stratosferze na skutek zachodzących w niej wyładowań atmosferycznych. Rozpad dwuatomowych cząsteczek tlenu na pojedyncze cząsteczki mające zdolność łączenia się ze sobą może zachodzić także pod wpływem promieniowania nadfioletowego. Powstały w ten sposób związek jest alotropowa odmianą tlenu. Podczas prowadzenia licznych badań nad ozonem okazało się, że można go otrzymać sztucznie w urządzeniach zwanych generatorami ozonu. Ich działanie oparte jest bądź na symulowaniu wyładowań atmosferycznych, bądź na zasadzie emisji promieniowania nadfioletowego. W jakim jednak celu wytwarzamy sztucznie ozon?

Właściwości, którymi wyróżnia się ozon

Ozon to gaz, który ma dwa oblicza. Jest bezbarwny, ma ostry zapach. Chroni życie na Ziemi przed szkodliwymi promieniami UV, ale w wysokim stężeniu podrażnia drogi oddechowe. Jest groźny nie tylko dla ludzi, ale także dla innych organizmów, które występują na Ziemi. Inaczej zachowuje się, kiedy jego stężenie jest niskie. Unicestwia grzyby, pleśnie, bakterie, roztocza kurzu, drobnoustroje, które znajdują się na powierzchni owoców i warzyw oraz te, które znajdują się w wodzie. Dodatkowo usuwa on bardzo nieprzyjemne zapachy: dymu tytoniowego, zwierząt, kału, moczu, zapach spalenizny.

Na jakiej zasadzie opiera się działanie systemów ozonowania?

Wytworzony w systemach ozonowania ozon jest środkiem skutecznym w usuwaniu drobnoustrojów, a przy tym bardzo bezpiecznym. Stosując systemy ozonowania nie musimy się obawiać, że w trakcie ich użycia powstaną substancje, które będą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Nie zostaną też wytworzone substancje, które będą niebezpieczne dla zdrowia i życia zwierząt gospodarskich i naszych czworonożnych pupili. O tym, że systemy ozonowania oraz wytworzony w nich ozon są bezpieczne może świadczyć fakt, iż z możliwości ozonowania bardzo chętnie korzysta współczesna medycyna. Ozonatory służą nie tylko do dezynfekowania laboratoriów medycznych, prosektoriów, ale także do ozonoterapii w takich schorzeniach, jak: stopa cukrzycowa, oparzenia, choroby grzybicze i wirusowe. Bardzo zadowalające efekty przynosi między innymi leczenie opryszczki. Ozonowanie przy pomocy systemów ozonowania nie jest zabiegiem trudnym. Wymaga jedynie zakupu ozonatora o odpowiedniej wydajności oraz możliwości podłączenia go do zasilania elektrycznego. Wymogiem niezbędnym przy ozonowaniu są szczelnie zamknięte okna i drzwi czy to w samochodzie, który będzie odgrzybiany, czy też w pomieszczeniach mieszkalnych. W pomieszczeniach lub w kabinie samochodu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Kiedy ozonowanie zostanie zakończone, otwieramy drzwi i okna, musimy bowiem wywietrzyć mieszkanie lub samochód. Po mniej więcej trzydziestu minutach ozon powinien rozpaść się do czystego tlenu, a więc takiego, którym oddychamy. Systemy ozonowania wytwarzają ozon metodą wyładowań koronowych. Rozbijają one cząsteczki tlenu na pojedyncze atomy. Kiedy zwiążą się one z cząsteczkami tlenu 02, powstanie ozon o symbolu 03.

Do czego mogą służyć systemy ozonowania?

Mają one obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Używa się ich do:

  • odgrzybiania klimatyzacji samochodowej;
  • usuwanie alergenów wziewnych;
  • odgrzybiania pomieszczeń mieszkalnych i biurowych;
  • eliminowania brzydkich zapachów;
  • usuwania zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie;
  • dezynfekcji ścieków;
  • bielenia kaolinu i mas celulozowych.

Ozonowanie przy pomocy nowoczesnych systemów ozonowania ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na wyeliminowanie chloru, który nawet w niskim stężeniu jest toksyczny. Do tego ozonowanie nie powoduje powstawania szkodliwych substancji ubocznych. Ozonowanie usuwa alergeny, pleśnie, grzyby oraz metale ciężkie i przykre zapachy, których nie da się usunąć innymi metodami. Ozonowanie jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne i stosunkowo tanie.