O tym, że tlen jest nam niezbędny do życia doskonale wszyscy wiemy. Mało kto pamięta jednak z czasów szkolnych, że zbudowany jest on z dwóch atomów. Ozon, który jest jego alotropową odmianą, zbudowany jest z trzech atomów. To niejedyne różnice pomiędzy ozonem a tlenem. Tlenu nie wyczuwamy czego nie da się powiedzieć o ozonie. Do tego ozon ma większy ciężar niż tlen i szybciej od niego rozpuszcza się w wodzie. Ozon to silny i bardzo skuteczny środek dezynfekujący. Jest silniejszy i bardziej skuteczny od chloru. To, że działa on, jako silny odkażacz jest zasługą tego, że może on wchodzić w reakcje chemiczne ze znajdującymi się w powietrzu zanieczyszczeniami. Powoduje on więc rozpad poprzez proces utleniania. Ozon występuje w atmosferze naturalnie. Jego obecność wyzwalają w niej wyładowania elektryczne do jakich dochodzi w trakcie burzy. Ale istnieje także możliwość sztucznego otrzymania ozonu. Na rynku dostępne są generatory ozonu, które służą między innymi do usuwania brzydkich zapachów: moczu, zapachu kotów i psów, które wydzielają podczas rui, dymu papierosowego. Odrębnym rodzajem generatorów ozonu są te przeznaczone do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej.

Jak generator wytwarza ozon?

Do powstania ozonu w atmosferze niezbędne jest promieniowanie nadfioletowe lub wyładowania atmosferyczne. Warunki te muszą być spełnione także w przypadku generatora ozonu. Najczęściej w generatorach (nazywanych również ozonatorami) ozon jest wytwarzany pod wpływem niewielkich wyładowań nazywanych koronowymi. Pod ich wpływem cząsteczki tlenu ulegają rozbiciu na pojedyncze atomy, które następnie wiążą się z cząsteczkami tlenu o symbolu O2. Połączone cząsteczki dają nam ozon, który ma symbol O3.

Jak przygotować samochód do ozonowania?

Przed ozonowaniem nie musimy specjalnie przygotowywać samochodu. Wszystkie urządzenia elektroniczne (radio, odbiornik GPS) mogą pozostać w samochodzie. Nie ma potrzeby usuwania dywaników, nie musimy też zdejmować pokrowców z siedzeń. Ozonowanie prowadzone z zachowaniem środków ostrożności jest bezpieczne i nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakupienie ozonatora samochodowego i samodzielne odgrzybienie klimatyzacji pamiętajmy, że latem auto ustawiamy w cieniu lub wykonujemy ozonowanie, kiedy jest pochmurno. Zanim wybierzemy czas ozonowania (generator ozonu włączy się automatycznie) musimy włączyć silnik i klimatyzację. Klimatyzacja w czasie ozonowania musi pracować na obiegu wewnętrznym. Musimy również zamknąć okna i drzwi oraz opuścić samochodów. Urządzenie wyłączy się automatycznie. Naszym zadaniem będzie jedynie wywietrzenie samochodu. Zapach ozonu możemy wyczuwać jeszcze przez około trzy dni. Jest to całkowicie naturalne, nie stanowi powodu do obaw.

Nieprzyjemny zapach z otworów wentylacyjnych to sygnał, że najwyższy czas przystąpić do odgrzybiania klimatyzacji. Klimatyzację powinno się odgrzybiać przynajmniej raz w roku. Ozonowanie jest jedną z bardziej nowoczesnych, skutecznych i nietoksycznych metod odgrzybiania.