Wybór lokaty dla przeciętnego człowieka jest nieraz nie lada wyczynem. Czym się kierować przy wyborze lokaty? Czy procent jest najważniejszy? Jak wybrać tą najkorzystniejszą? Lokata nie jest najkorzystniejszym środkiem inwestycji, ale jest bezpieczna i pewna, co dla niektórych jest najistotniejsze. Osoby które nie chcą podejmować zbytniego ryzyka nadal chętnie z tego korzystają.

Procent to nie wszystko
Wielu wybierając lokatę kieruje się wyłącznie oprocentowaniem. Oczywiście procent jest bardzo ważny, lecz takie parametry jak częstość kapitalizacji odsetek czy wartość lokaty są także ważne. O ile każdy raczej wie, że wysokość kwoty niesie za sobą większe oprocentowanie, o tyle kapitalizacja odsetek jest wartą uwagi. Przez kapitalizację odsetek rozumiemy dopisywanie do kapitału pieniędzy. Logiczne jest zatem, że im częściej odsetki są kapitalizowane i dodawane tym zysk większy. Wynika to z tego, że odsetki są odliczane od coraz większej kwoty. Korzystamy z magii procentu składanego!

Czas lokaty
Czas lokaty nie jest też bez znaczenia. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym większe oprocentowanie, a co za tym idzie większy zysk. Oprocentowanie lokaty krótkoterminowej porównując do lokaty długoterminowej może się wahać nawet do 2 %, co jest dużą różnicą dla większości zakładających lokatę.

Kilka rad co do wyboru lokaty
Oprocentowanie – warto pamiętać, że jest podawane w stosunku rocznym. Jeśli czas trwania lokaty będzie krótszy, oprocentowanie będzie niższe.

Wysokość oprocentowania – jest to tylko jedną z składników, które wpływają na zysk. Warto pamiętać także o takich czynnikach jak częstotliwość kapitalizacji odsetek, wysokość wkladu oraz czas trawania lokaty.
Zysk z lokaty – przy wyliczaniu wynagrodzenia należy pamiętać, że zysk jest opodatkowany. Należy od niego odjąć 19 %. Dzięki tym wskazówkom możesz wybrać lokatę idealną dla siebie. Pamiętaj jednak, że warunki lokat mogą się zmieniać i to, że teraz otrzymasz np. 2,5% w skali roku, nie oznacza, że za pół roku będą takie same oferty.