Wokół rządowego programu mieszkanie plus jest wiele kontrowersji które głównie polegają na tym że jest to program prowadzony na zbyt małą skalę tak żeby mógł na stałe poprawić sytuację demograficzną Polaków. Od wielu lat kolejne rządy wymyślają co raz to nowsze programy mające na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce która na tle Europy jest wręcz fatalna – i to z kilku zasadniczych powodów.

Po pierwsze metraż mieszkań w Polsce należy bez wątpienia do najniższych w Europie a mieszkania są zajmowane często przez dwa pokolenia powodując to że średnie zagęszczenie osób w przeliczeniu na metry kwadratowe w mieszkaniu prezentują się mało okazale. Oczywiście ma to również wpływ na demografię gdyż jednym z podstawowych warunków do powiększenia rodziny jest oczywiście posiadanie własnego mieszkania lub też możliwość wynajmu takiego mieszkania w rozsądnych cenach. Brak mieszkań w Polsce oraz mieszkania z wielkiej płyty których jest w Polsce mnóstwo a które zdaniem wielu ekspertów w niedługim czasie mogą nadawać się tylko i wyłącznie do wyburzenia powoduje to że ceny za wynajem mieszkań są maksymalnie wywindowane w górę i nie każdą młoda parę stać na wynajem samodzielnego mieszkania a jeśli już to metraż tego mieszkania jest na takim poziomie że powiększenie rodziny w takim przypadku stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Należy pamiętać że jak by nie wyjazd około dwóch milionów Polaków do pracy za granicę od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej to sytuacja ta była by o wiele bardziej nie korzystna niż dziś i można powiedzieć że była by ona dramatyczna. Trudno uwierzyć że program mieszkanie plus gdzie rodzina będzie mogła wynająć od Państwa mieszkanie o niższym standardzie niż ma to miejsce na wolnym rynku za około siedemdziesiąt do osiemdziesięciu procent jego wartości aby po trzydziestu latach stać się jego właścicielem mógł na stałe poprawić warunki mieszkaniowe Polaków.

Po pierwsze skala tego programu jest tak na prawdę mała – gdyż do końca kadencji rządu który wprowadził ten program na terenach należących do państwa powstanie zaledwie kilka tysięcy takich mieszkań to po drugie równolegle będzie się działa rzecz na prawdę nie zdrowa biorąc pod uwagę układ relacji w społeczeństwie. Mianowicie będą się tworzyć w sposób naturalny tak zwane getta ludzi programu mieszkanie plus co na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Wielka szkoda że żaden rząd od bardzo dawna nie wpadł na pomysł aby stworzyć Polakom takie warunki do życia aby mogli godnie pracować i zarobić samemu na dom lub też swoje mieszkanie.