Alkoholizm w starożytności

Czy wiecie, że starożytni Egipcjanie na co dzień pili piwo, a wino zostawiali na specjalne, obrzędowe okazje? Z kolei w antycznej Grecji było nieco inaczej… Zobaczcie, jak pili i jak radzili sobie z alkoholizmem ludzie w starożytności.

Egipcjanie pili głównie piwo

Kto by pomyślał, że w starożytnym Egipcie i Mezopotamii ludzie najchętniej pili piwo? Dzisiaj piwo kojarzy się z nowoczesnym stylem życia, z pójściem do pubu, z wieczorem spędzanym w męskim gronie. Ale co w piwie widzieli starożytni? Pewnie doceniali ten trunek za stosunkową nisko-procentowość. Poza tym starożytni Egipcjanie czy mieszkańcy Mezopotamii lubili popijać wino gronowe, które rozpowszechniło się w II tysiącleciu p. n. e.

Wino dla elity

Trzeba jednak dodać, że piwo pił w starożytnym Egipcie głównie plebs. Tymczasem wino popijała elita w czasie ceremonii i rytuałów. Elita, czyli kapłani i arystokracja, która władała winnicami. Alkohol więc charakteryzował pozycję społeczną i na podstawie rodzaju trunku rozpoznawano, do jakiej grupy społecznej ktoś należy.

Walka z wrogiem na rauszu

No dobrze, picie piciem, ale kiedy rozpowszechnił się alkoholizm? Bo przecież niejedna osoba pije całe życie, a nie popada w uzależnienie. Otóż, jak podają księgi, w starożytnym Egipcie alkoholizm był społeczną zmorą już w III tysiącleciu p. n. e. Widać to po ograniczeniach dotyczących picia w świątyniach, które Egipcjanie wprowadzili około 2500 lat. p. n. e. Pijani wierni często padali po prostu ofiarą kradzieży i postanowiono coś z tym zrobić. Z kolei około 2000 r. p. n. e. starożytni urzędnicy egipscy wprowadzili zakaz picia alkoholu w armii egipskiej. Warto dodać, że bezpośrednią przyczyną wprowadzenia zakazu była przegrana przez Egipcjan bitwa, przed którą upiła się armia.

Egipski podręcznik alkoholowego savoir vivre’u

Ciekawe jest też to, że starożytni Egipcjanie walczyli z alkoholizmem nie tylko metodą zakazów, ale również w sposób perswazyjny. Otóż współcześni znajdują w egipskim podręczniku savoir vivre’u pochodzącym z XV w. p. n. e. ostrzeżenie przed nadmiernym piciem. Co ciekawe, była to jedna z pierwszych prób ograniczenia alkoholizmu metodą perswazyjną. Oczywiście jedna z pierwszych znanych nam prób.

Wszyscy Grecy kochali wino

O ile w starożytnym Egipcie wino piła tylko elita, o tyle w antycznej Grecji w winie zakochali się wszyscy. Ów rodzaj alkoholu Grecy pili zarówno w czasie odprawiania rytuałów religijno – magicznych, jak i w czasie spotkań towarzyskich, uczt i świąt. Wino spełniało także funkcje medyczne jako środek uśmierzający ból.

Dwie postawy wobec wina

Starożytni Grecy mieli stosunek do alkoholu dwojakiego rodzaju. Postawa dionizyjska polegała na nadmiernej konsumpcji prowadzącej do ekstazy. Druga postawa polegała na wstrzemięźliwości. Z kolei Platon zalecał do 18 roku życia abstynencję, do 30 roku wstrzemięźliwość, a po 30 roku zezwalał dopiero na picie alkoholu w dużych ilościach.

Tak radzono sobie lub nie radzono z alkoholem w dawnych czasach. A Wy? Jeśli obserwujecie u siebie niepokojące objawy, koniecznie udajcie się do ośrodka specjalizującego się w leczeniu uzależnień u kobiet www.terapiakobiet.pl, zapewniającego wielotorowy program leczenia.