Co to jest atrakcyjność fizyczna? Każdy z nas raczej o tym wie czy też ma na ten temat wyrobione zdanie. Jednak okazuje się, że atrakcyjność fizyczna to w dużej mierze kwestia gustu. W każdym razie według definicji są to po prostu cechy fizyczne uznawane za estetyczne, a wręcz piękne. Atrakcyjność fizyczna obejmuje również atrakcyjność seksualną oraz pożądanie. Co można jeszcze o niej powiedzieć?

Ładna czyli jaka?

O wyglądzie można powiedzieć to, że jest to istotny czynnik decydujący o stosunku do drugiej osoby. Decydujący w ogóle o zachowaniu wobec innej osoby. Poprzez wygląd przypisujemy ludziom poszczególne cechy oraz przewidujemy, jak dana osoba zachowa się w przyszłości. Mamy określone sądy i stereotypy na temat brzydkich i pięknych osób i nieświadomie modyfikujemy własne zachowania po to, aby potwierdzić swoje wyobrażenia. To, czy ktoś jest ładny czy brzydki decyduje o tym, czy tego kogoś lubimy. Wygląd jest też istotny w miłości oraz w przyjaźni.

Atrakcyjna kobieta i atrakcyjny mężczyzna

Niektórzy twierdzą, że nie można ustalić parametrów atrakcyjności, gdyż oceniając wygląd odwołujemy się wyłącznie do indywidualnych wyobrażeń. Mimo to można wyodrębnić obecny w danej kulturze kanon urody męskiej oraz damskiej.

Istnieją na przykład cechy męskiej atrakcyjności i należy do nich wzrost, który kojarzy się z autorytetem. Na przykład jeśli mielibyście podać swoje wyobrażenie na temat profesora Wiśniewskiego to raczej byłby on wysoki. Wysoki wzrost oznacza również pewność siebie. Poza tym istotna w przypadku mężczyzn jest czysta oraz zdrowa skóra. Ważne są również takie cechy jak symetryczne ciało oraz twarz, płaski brzuch, zdrowe zęby, duży podbródek, szerokie barki i jędrne pośladki.

Z kolei jeśli chodzi o kobiecą urodę to istotne są zgrabne pośladki, symetryczna twarz oraz ciało, czysta i zdrowa skóra, zaokrąglone biodra, długie nogi, młodość, gęste włosy, pełne usta, mały nos, duże oczy i duże piersi. Co ciekawe, w kobiecej twarzy liczy się również… przeciętność. Do takiego wniosku doszli naukowcy. Piękne twarze wydają się nam bowiem podobne do siebie.